OGÓLNOPOLSKI KONKURS RYMKIEWICZOWSKI

 

OGÓLNOPOLSKI KONKURS RYMKIEWICZOWSKIO KONKURSIE

            Jest prawdziwym człowiekiem renesansu: poetą, historykiem, historykiem literatury, eseistą, pisarzem, dramaturgiem, komediopisarzem, imitatorem, tłumaczem i krytykiem literackim. Prof. dr hab. Jarosław Marek Rymkiewicz, bo o nim mowa, to postać znana
z pierwszych stron gazet – ale także twórca, którego dorobek analizowany jest w szkołach
i na uniwersytetach w całej Polsce.

            Najważniejsze cele Ogólnopolskiego Konkursu Rymkiewiczowskiego to: popularyzacja czytelnictwa, literatury polskiej i jej historii, oraz historii Polski. Idealnym medium jest właśnie twórczość Jarosława Marka Rymkiewicza. Poprzez zachęcanie do lektury jego poezji i książek eseistycznych chcemy zwrócić uwagę również na stosowaną przez niego metodologię literaturoznawczą oraz program klasycyzmu literackiego. Niezwykle ważna jest dla nas także promocja małych ojczyzn – w tym wypadku na przykładzie Miasta Ogrodu – Milanówka, z którym od wielu lat związany jest Rymkiewicz (Zachód słońca
w Milanówku
; nagroda Nike).

            Konkurs skierowany jest do uczniów szkół ponadgimnazjalnych oraz studentów. Zadaniem biorących w nim udział jest napisanie analizy, recenzji lub eseju (w zależności od kategorii wiekowej i wybranego tematu). Poniżej przedstawiamy listę tematów konkursowych.

            Prace należy nadsyłać do 1 września 2012 roku drogą elektroniczną na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi. . Na zwycięzców czekają: nagrody pieniężne i rzeczowe oraz publikacja ich tekstu w prasie.

            Zapraszamy do śledzenia konkursowego bloga w serwisach salon24.pl i latte24.pl oraz do polubienia profilu Konkursu na Facebooku. Szukajcie nas także na Twitterze. Regulamin Konkursu dostępny jest na stronie Stowarzyszenia Rozwoju Obywatelskiego.

 

Czytaj więcej...

Der Wortspieler Ernst Jandl

Der Wortspieler Ernst Jandl

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ernst Jandl  ist einer der bekanntesten und berüchtigtsten Autoren der konkreten Poesie.

Was ihn zu etwas besonderem macht? 

Czytaj więcej

Zawsze sama Herta Müller

 

Zawsze sama Herta Müller

 

 

Herta Müller jest niewątpliwie jedną z najciekawszych postaci współczesnej niemieckiej literatury. Kobieta nieugięta, która nie uniżyła się przed reżimem, ale zawsze odważnie i z pełną świadomością stawiała mu czoła.

Autorka urodziła się w Banacie we wsi Nitzkydorf. Już wcześnie znienawidziła schematy banackiej wsi, które ograniczały jej osobowość i przyrównywały ją do ogółu. Przed tym procesem Herta Müller zawsze się broniła – indywidualność była dla niej najwyższą wartością. Schematy wsi banackiej i błędne koło w jakie się one układały, wypędziły autorkę do miasta. Tam zaś czekały ją schematy reżimu i kontrola państwa. Zaczęła pracę w fabryce traktorów, gdzie pracowała jako tłumaczka instrukcji maszyn. Jednak także w pracy spotkała się twarz w twarz z chorymi zasadami reżimu, który chciał ją przygarnąć jako agentkę. Müller zdecydowanie odmówiła, co wiązało się z represjami, groźbami i ostatecznie zwolnieniem oraz kontrolą każdego jej działania.

 

Czytaj więcej...

Aleksander Lernet-Holenia. Życie i twórczość.

 Aleksander Lernet-Holenia. Życie i twórczość.

 

 

 

 

W dniu 13 maja 2010 roku odbył się w Bibliotece Austriackiej pierwszy wykład pt. „ Alexander Lernet-Holenia. Życie i twórczość”. Alexander Lernet-Holenia to austriacki pisarz, dramaturg, poeta, eseista i tłumacz. Uczestnik obydwu Wojen Światowych.

Projekt powstał w oparciu o wystawę o życiu i twórczości Alexandra Lernet-Holenii, która w tym czasie gościła w Bibliotece Austriackiej.  Szczególną uwagę poświęciliśmy opowieści „Die Standarte”, która została zekranizowana. Jest to opowieść o młodym żołnierzu, który żyje monarchią austro-węgiersko i poświęca dla niej wszystko. W prezentacji umieściliśmy także fragmenty filmu, aby lepiej przedstawić problematykę literatury Alexandra Lernert-Holenii.

Jednak Lernet-Holenia jest autorem, którego dzieł nie można oderwać od jego biografii. Dlatego znaczną część naszej prezentacji poświęciliśmy jego życiu, rodzinie, stosunkach z jego rodzicami (które nie były najlepsze), a także jego przyjaciołom, do których należał m.in. Rainer Maria Rilke, który miał ogromny wpływ na jego twórczość liryczną.

 

Nasza prezentacja została kilka razy przedstawiona studentom naszego wydziału.

Dziękujemy bardzo Bibliotece Austriackiej oraz osobom zaangażowanym: Gabriela Bała, Sebastian Brzezicki, Marek Dziony, Adrian Steinert, Krzysztof Lyra, Marlena Nadolna i Piotr Stefański.  

 

Wir sind „Gut gegen Nordwind”

Wir sind „Gut gegen Nordwind”

  

 

 

 

 

 

  „Gut gegen Nordwind“ jest bestsellerem austriackiego autora Daniela Glattauera. Książka nie jest zwykłą powieścią, gdyż pisana jest w formie emaila.

 

 

 

 

 

 


 

 

 

A fabuła?

 

Czytaj więcej